Bindownica to jedno z podstawowych urządzeń biurowych. Umożliwia ona łączenie ze sobą luźnych kartek. Dzięki niej zostają one sczepiane przy użyciu tzw. bindy. Pomoc tego urządzena jest nieodzowna i w bardzo krótkim czasie pozwala ono na oprawę danych kartek. Atutem bindownicy jest również to, że nie ma problemu z usunięciem jakiegoś arkusza, ponieważ można ją łatwo rozpinać. Jak dokonać wyboru odpowiedniego modelu?

Czym jest bindownica?

Bindownica pozwala zachować porządek w dokumentach papierowych. Z tego powodu jest bardzo przydatna we wszystkich biurach. Scala ona arkusze papieru w jedną całość. Oprawia ona także daną dokumentację. Umożliwia ona kontrolowanie oraz przechowywanie dokumentów. Choć istnieją alternatywy do bindownicy (np. skoroszyty, spinacze, segregatory, teczki), to jest ona niezastąpiona. Jej atutem jest również cena: zwykle kosztuje około 200-300 zł, dlatego na jej zakup może sobie pozwolić każdy. Jej ostateczna kwota zależy od modelu oraz firmy.

Jak wybrać odpowiedni model?

Podczas dokonania wyboru należy najpierw zorientować się jakie są rodzaje grzbietów bindownic. Oto najważniejsze z nich:

- bindownice drutowe - są bardzo popularne oraz tanie w użytkowaniu. Grzebień, który spina kartki jest zrobiony z drutu. Daje to niezwykle estetyczny oraz wytrzymały efekt. Jej wadą jest to, że nie pozwala na wymianę lub dodawanie kartek, które już zostały zbindowane. Oprócz tego ilość stron możliwych do zbindowania jest ograniczona - do 150 stron

- bindownice grzbietowe - typ najbardziej popularny. W jej przypadku do łączenia kartek jest używany plastikowy grzbiet. Pozwalają one na podmienianie kartek po złączeniu. Dają możliwość jednoczesnej oprawy dużej ilości stron, bo około 500

- bindownice grzbietowo-drutowe - jest to połączenie 2 w 1. Umożliwiają one łączenie funkcji dwóch powyższych modeli bindownic

- bindownice spiralne - są estetyczne oraz wygodne. Posiadają specjalne spirale, które pozwalają na obrót spiętych kartek aż o 360 stopni. Dokumenty, które zostały w ten sposób spięte można również rozkładać na płasko. Wadą jest czasochłonność procesu bindowania

- bindownice termiczne - są niezwykle szybkie w użyciu oraz estetyczne. Dokumenty są oprawiane za ich pomocą są oprawiane przy użyciu specjalnych okładek wyposażonych w klej. Jest on rozgrzewany pod wpływem temperatury, a po kilkudziesięciu sekundach gotowe są juz oprawione dokumenty. Pozwala to na jednorazowe oprawienie około 400 stron. Wadą są ceny grzbietów tego rodzaju bindownic, zaś zaletą łatwość wysyłania tak spiętych dokumentów pocztą.

bindownica termiczna

Bindownica Fellowes dostępna w sklepie Alibiuro.pl

Musimy dowiedzieć się przed zakupem ile kartek jednocześnie nasza bindownica będzie mogła oprawiać; jaki jest jej koszt; ile kosztuje każda z opraw oraz jak sterowana jest bindownica - wyróżniamy bowiem modele elektryczne oraz dźwigowe. Istotne są również funkcje dodatkowe, np. miernik szerokości grzbietu oraz regulacja marginesów.

Zakupu bindownicy najlepiej dokonać w pewnym i sprawdzonym miejscu. Dobrze wcześniej zapoznać się z opiniami na temat danego modelu, które często można znaleźć na stronach poszczególnych producentów. Nie kupujmy w ciemno i ze źródeł nieznanego lub niepewnego pochodzenia.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać