Meandry prawa są na tyle zawiłe, że większość spraw, które toczą się na sądowej wokandzie wymaga od poszkodowanego czy oskarżonego pomocy prawnika. Jego wsparcie jest nieodzowne jeszcze wcześniej, na etapie pozyskiwania opinii oraz porad w rozmaitych sprawach.

Są jednak takie, które toczą się o dużą stawkę i są na tyle skomplikowane, że nie sposób poradzić sobie z nimi samodzielnie. Chodzi tu przede wszystkim o kredyty frankowe, aferę GetBack oraz polisolokaty. Wszystkie te sprawy łączy jedno – osoby, które w nich ucierpiały są stratne finansowo, ale często niekoniecznie z własnej winy.

Rolą dobrego prawnika jest udowodnienie zaniedbań ze strony instytucji finansowych i uzyskanie dla swojego klienta korzystnego porozumienia.

Sprawy frankowiczów przeciwko bankom

Kredytobiorcy, którzy przed laty skusili się na skorzystanie z ofert kredytów hipotecznych indeksowanych kursem CHF, jak również denominowanych do CHF dzisiaj próbują ubiegać się o złagodzenie skutków, jakie miała dla nich ta decyzja. Kurs, który przez ten czas zmienił się wielokrotnie na ich niekorzyść doprowadził w wielu przypadkach do pogorszenia sytuacji finansowej, strat materialnych, a nawet utraty wymarzonych nieruchomości. 

Podstawą do wysuwania roszczeń w przypadku kredytów frankowych są rozbieżne orzecznictwa sądów – obecnie spora część z zapadających wyroków jest na korzyść kredytobiorców. Dzieje się tak wtedy, gdy prawnikowi uda się udowodnić, że umowa kredytowa została sformułowana w sposób niepoprawny. Z uwagi na zawiłość całego procesu, jak również liczne aspekty wymagające analizy, konieczne jest skonsultowanie i powierzenie takiej sprawy kancelarii adwokackiej – tłumaczą specjaliści z kancelarii Kaczmarski Żurowski Adwokaci.

Pomoc w roszczeniach GetBack

Inną aferą o charakterze finansowym była GetBack. Zostali w niej poszkodowani obligatariusze, którzy kupili obligacje korporacyjne i nie mogą oczekiwać w przyszłości, że zostaną one odkupione przez spółkę. Ich sytuacja również wymaga wnikliwej analizy i, jeżeli prawnik to zasugeruje, a klient się zgodzi, skierowania sprawy na wokandę sądową. 

Celem jest przyspieszenie postępowania restrukturyzacyjnego, a także ustalenie, czy ceny pakietów wierzytelności już na samym początku nie zostały zawyżone. Jeśli tak, wówczas zachodzą solidne podstawy do tego, aby dochodzić roszczeń finansowych. Szczególnie dotyczy to abuzywnych zapisów w umowach – ich znalezienie pozwala ubiegać się o zwrot całości środków wpłaconych na obligacje.

Unieważnienie polisolokaty

Na liście spraw, które trudno załatwić bez pomocy dobrego prawnika jest także problem z polisolokatą. To instrument finansowy, który łączy w sobie oszczędzanie z inwestowaniem. Trudności dotknęły tych osób, które zdecydowały się na zerwanie umowy i spotkały się z obowiązkiem uiszczenia kary w wysokości nawet 100% wniesionego kapitału. Ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym okazały się więc nie sposobem na bezpieczeństwo i poczucie stabilizacji, lecz utratę funduszy.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać