Banknot z królem Sobieskim rzadko gości w portfelu. Mija pierwszy rok z "pięćsetką"

Banknot o nominale pięćset złotych, na którym został umieszczony wizerunek Jana III Sobieskiego, jest już od roku w obiegu. Liczba tych banknotów jest coraz wyższa, jednak nadal niewiele osób widziała ten nominał na żywo. Nominał ten nie jest z tego powodu jeszcze tak bardzo rozpoznawalny choć został wprowadzony dziesiątego lutego 2017 roku.

Większa liczba

Banknoty o nominale 500 złotych nie są jeszcze tak mocno rozpoznawalne, ponieważ nie są używane na co dzień. Nadal w portfelach królują mniejsze nominały i nawet lepiej znane 200 złotych nie zawsze jest widoczne w kasach marketów codziennie. Oprócz wygody, jeśli chodzi o wydawanie reszty, mniejsze nominały to mniejsza strata w przypadku kradzieży. Większa ilość gotówki trzymana jest zazwyczaj na kontach bankowych i to przez nie przeprowadzane są bardziej poważne transakcje finansowe.

Pomimo tych faktów w obiegu znajduje się coraz więcej banknotów 500 złotowych. Obecnie w obiegu jest 7,2 miliona banknotów. Choć wygląda to na imponującą liczbę, to jednak w porównaniu do banknotów o mniejszych nominałach jest to stosunkowo niewiele. Sto złotych okazuje się jednym z najbardziej popularnym banknotem o większym nominale. Obecnie w obiegu znajduje się ponad jeden miliard sztuk. Dwustuzłotówek jest jedynie dwieście siedemdziesiąt milionów. Banknotów o nominale 50 złotych można znaleźć jedynie około dwustu milionów, choć wydaje się, że powinno być ich więcej niż banknotów o nominale 200 zł. Łącznie w obiegu można znaleźć dwa miliardy sztuk banknotów. Przy takiej liczbie ilość dostępnych w obiegu nominałów o wartości 500 zł wydaje się niewielka.

Nowy banknot w obiegu

Wymieniając popularne nominały nie można zapomnieć o monetach. Najbardziej popularnym nominałem, którego jest obecnie najwięcej w obiegu, jest monet o nominale jeden grosz. Można znaleźć ich sześć i pół miliarda sztuk. Potem monety o nominale 2 grosze i pięć groszy. Łącznie w obiegu znajduje się siedemnaście miliardów monet. Warto pamiętać przy tym, że obecnie stosuje się nieco cieńsze monety, by ograniczyć wykorzystanie materiału.

Większy nominał i lepsze zabezpieczenia

Warto zastanowić się, dlaczego, skoro banknot o nominale 500 zł nie jest powszechnie stosowany, został w ogóle wypuszczony przez Narodowy Bank Polski. Chodziło między innymi o przechowywanie ich w polskim banku centralnym. Ponadto łatwiej jest wyprodukować jeden banknot zamiast trzech innych.

Nominał 500 złotych jest większy od znanych obecnie banknotów. Takie działanie było konieczne, by mógł być on szybko rozpoznawalny przez osoby niewidome. Ale to nie jedyna cecha, która odróżnia ten banknot od tych wypuszczanych do tej pory. Okienkowa nitka zabezpieczająca, specjalne farby, które mienią się i zmieniają barwę pod wpływem światła. Tak jak wszystkie banknoty, również ten o nominale 500 złotych ma znaki widoczne tylko w świetle UV. To zabezpieczenie stosowane było już wcześniej i pozwala na szybką ocenę, czy dany banknot rzeczywiście jest oryginalny.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać