Od wielu wieków jest źródłem inspiracji. Nie jest najcenniejszym metalem na naszej planecie, ale wciąż wywołuje niesłabnące pożądanie. Złoto. Czy warto dziś inwestować w złoto? Jak zrobić to dobrze?

Jak mierzyć złoto i inwestować w złoto

Ważne jest, aby zacząć od przypomnienia sobie podstaw. Materiał ten jest opisywany zgodnie z ustalonymi międzynarodowymi standardami. Waga złota podawana jest zazwyczaj w gramach trojańskich lub aptekarskich. Są one oznaczane skrótem oz. Jedna uncja równa się w przybliżeniu 31,1053 grama. Kolejnym parametrem jest ilość czystego złota zawarta w danym przedmiocie. W tym miejscu możemy mówić o karatach, proporcjach lub próbie złota (procent). Pierwsza jednostka jest obliczana w ten sposób, że 1 karat oznacza, że tylko 1 z 24 stopów zawiera czyste złoto. Ten najczystszy ma 24 karaty. Czystość mówi nam, ile złota jest w stopie. Poznaj różnicę między 585 a 333. ).

Czym jest rynek inwestycyjny złota?

Możesz znaleźć ten żółty metal w wielu formach, jeśli szukasz możliwości inwestowania. Najłatwiejsza do nabycia będzie biżuteria (złote pierścionki, obrączki, łańcuszki, itp.) oraz wszelkiego rodzaju numizmaty lub monety kolekcjonerskie. Bądź ostrożny w tym przypadku. Te przedmioty są często cenione nie w metalu, ale w ich wieku i jak zostały wykonane. Sposób, w jaki zostały wykonane, lub ich wiek, są często czynnikami, które określają ich wartość. Ta opcja jest przeznaczona tylko dla profesjonalistów i entuzjastów. Lepszą opcją są monety bulionowe i sztabki inwestycyjne. Ponieważ jest to najpopularniejsza z dostępnych form złota inwestycyjnego, tych pierwszych nie trzeba przedstawiać. Monety bulionowe, nie mylić z kostkami, mają jedynie wartość inwestycyjną. Nie staną się one kolekcjonerskim rarytasem, ponieważ są standaryzowane i bite w dużych ilościach. Posiadają dowód i rok produkcji. I to wszystko. Znajdziemy wśród nich najbardziej afrykańskie Krugerrandy i amerykańskie Orły.

Kilogram złota - cena, sprawdź ile kosztuje sztabka srebra na https://zlote-sztabki.pl/zloto/ile-kosztuje-sztabka-zlota/hwqe_zrhl

złoto inwestycyjne

Kiedy jest najlepszy czas na inwestowanie w złoto

Niespokojne czasy gospodarcze i okresy, w których rynki finansowe zaczynają się chwiać, sprzyjają inwestowaniu w ten kruszec. Czynnikiem sprzyjającym będzie wysoka inflacja lub hiperinflacja, jak również okresy niskich, a nawet ujemnych stóp procentowych. Ponieważ złoto jest notowane w walucie amerykańskiej, transfer aktywów sprzyja osłabieniu dolara. Inwestycje te powinny być traktowane jako długoterminowe lub bardzo długoterminowe. Powinieneś być przygotowany na to, że będziesz je trzymał przez dziesięciolecia, a nie tylko lata. W przeciwnym razie nie będzie to miało sensu. Zamrożenie całego kapitału nie jest dobrym pomysłem.

Czy warto inwestować w złoto, czy nie warto?

Warto inwestować w złoto. Głównym argumentem przemawiającym za złotem jest jego oczywista przewaga nad pieniądzem papierowym, który w końcu straci na wartości. Inne aktywa, takie jak akcje, obligacje, nieruchomości i udziały, mogą pomóc w ochronie kapitału przed inflacją. Każde z nich ma swoją specyfikę i kontekst ekonomiczny, ale każde ma też swoje wady.

Ważne jest, aby w mądry sposób dywersyfikować kapitał. W naszym "portfelu inwestycyjnym" powinny znaleźć się różne rozwiązania, w tym złoto. Może być ono wówczas doskonałym zabezpieczeniem dla wszystkich aktywów.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać