Kup złote monety lub małe złote sztabki, a będziesz mógł trzymać je w ręku, lub ewentualnie w skrytce depozytowej. Twoje złoto jest dostarczone (dobrze), i w Twoim posiadaniu (źle w dużych ilościach).

Powinieneś postarać się o ubezpieczenie, jeśli kupujesz znaczną ilość złota, ale nie zawsze jest to łatwe, no i oczywiście musisz zadeklarować, że posiadasz złoto, by je ubezpieczyć, czego możesz nie chcieć robić.

Z pewnością przekonasz się, że cena zakupu złota jest znacznie wyższa od ceny zakupu, a przy sprzedaży - znacznie niższa, co zniweczy Twoje zyski, jeśli kupujesz w celach inwestycyjnych. Oczekuj, że stracisz w ten sposób około 8%, być może nieco więcej w przypadku pojedynczych monet i mniejszych nominałów, lub nieco mniej w przypadku zakupów hurtowych.

Złota moneta

Może się okazać, że w razie krachu finansowego staniesz się właścicielem w potrzasku. Możesz także odkryć, że Twoje złoto nie jest łatwe do upłynnienia, jeśli - na przykład - w kraju, w którym mieszkasz, wprowadzone zostaną kontrole wymiany walut.

Pomimo tych wad wiele osób, które kupują znaczne ilości złota w celach inwestycyjnych, trzyma znacznie mniejsze rezerwy w monetach. Ta amerykańska Liberty 'Buffalo' z 2006 roku, o masie 1 uncji i czystości 99,99% złota, jest własnością dyrektora BullionVault, który uważa, że choć może jej brakować efektywności inwestycyjnej sztab offshore good delivery, jest jednak bardzo ładna. Zapłacił za niego premię w wysokości 7% w stosunku do ceny spot i, jak większość ludzi posiadających monety, nigdy jeszcze nie próbował go sprzedać.

Kupno złotych monet jest stosunkowo proste. Poszukaj w Google hasła "gold coin dealers", a szybko znajdziesz kilku dostawców. Zwróć uwagę na dużą różnicę między monetami numizmatycznymi a monetami bulionowymi. Monety bulionowe, takie jak ta na zdjęciu, nie mają żadnej wartości kolekcjonerskiej, a ich wartość opiera się jedynie na zawartości złota.

Monety numizmatyczne są przeznaczone dla kolekcjonerów. Ich wartość zmienia się w zależności od dowolnej liczby zmiennych nie związanych z wartością złota kruszcowego.

Złote certyfikaty i złoto niealokowane

Złote certyfikaty to zwykle złoto niealokowane z opcją zamiany na alokowane według uznania i kosztów inwestora.

Ponieważ nie jest ono dostarczane i pozostaje na czas nieokreślony jako zobowiązanie bilansowe dostawcy, nie możemy polecić złota niealokowanego żadnemu klientowi detalicznemu. Niewypłacalność dostawcy grozi całkowitą stratą dla inwestora.

Większość certyfikatów na złoto jest jednak niealokowana. Dają one prawo do alokacji, ale alokacja i wynikające z niej opłaty za przechowywanie mogą być tak drogie, że jedynym momentem, w którym prawo to może zostać wykorzystane, jest chwila, gdy dostawca ma kłopoty finansowe, a wtedy może być już za późno.

Dlaczego dostawcy oferują niealokowane złoto? Dlatego, że jest to bardzo opłacalne. Mają do dyspozycji Twoje nieprzydzielone złoto, więc mogą je pożyczyć, by uzyskać dochód, lub w inny sposób wykorzystać je do własnych celów. W bardzo niewielu przypadkach jest to intencją prywatnego nabywcy kruszcu.

Zanim zdecydujesz się na program certyfikacji, upewnij się, że wiesz, czy złoto jest niealokowane - zazwyczaj jest - i podejmij świadomą decyzję o zaakceptowaniu znacznego, długoterminowego ryzyka.

W zależności od poziomu zaufania, jakie budzi w Tobie rządowe wsparcie dla inwestycji w złoto, może istnieć wyjątek od szerszej puli programów złota niealokowanego. Z pewnością najbardziej znanym i najbardziej szanowanym dostawcą certyfikatów jest Perth Mint Certificate Program.

Kontrakty terminowe na złoto

Handel kontraktami terminowymi na złoto oznacza, że możesz kupić złoto na kredyt, przyspieszając w ten sposób swoje inwestycje w złoto. Jeśli jednak kupujesz złoto w ten sposób, gwałtowne wahania kursu narażają Cię na duże straty wynikające z dźwigni finansowej.

Jeśli jesteś krótkoterminowym spekulantem o określonym poglądzie na cenę złota, a zwłaszcza jeśli jesteś nastawiony na krótką sprzedaż złota, powinieneś zapoznać się z naszą szczegółową sekcją poświęconą kontraktom terminowym.

Złote ETF-y

Exchange-traded gold funds to wysokonakładowe instrumenty inwestycyjne dające ekspozycję na cenę złota. Korzystają one z tego, że są notowane na normalnej giełdzie. Jeśli masz już założone konto maklerskie, może to być dla Ciebie jedna z najwygodniejszych opcji. Warto jednak, byś zapoznał się z kluczowymi zagadnieniami zawartymi w naszej sekcji poświęconej ETF-om.

Akcje wydobywcze złota

Akcje wydobywające złoto borykają się z coraz większymi problemami politycznymi, kosztowymi i geologicznymi. Co więcej, ku zaskoczeniu wielu osób, w ostatnim czasie bardzo znacząco traciły one na wartości w stosunku do kruszcu.

Podstawową przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że współczesne nastawienie sprawiło, iż wydobycie złota stało się nieco pariasem w kategoriach biznesowych. Zniszczone krajobrazy i obfite trucizny pozostawione przez poprzednie pokolenia górników wzbudziły nieufność ekologów i rządów, które obecnie rutynowo stosują bardzo wysokie standardy i koszty oczyszczania przed przyznaniem licencji na wydobycie.

Rządy często wymagają również, aby infrastruktura i inne świadczenia socjalne były finansowane przez operatorów kopalni - działając jako rodzaj rekompensaty dla lokalnych społeczności. Potrafią one dobrze ocenić wartość kopalni i podnieść cenę społeczną do tego stopnia, że jest to już tylko opłacalne przedsięwzięcie. Oznacza to, że zyski z górnictwa są obecnie bardziej niż kiedykolwiek przeznaczane na prace społeczne w kraju i sąsiedztwie nowej kopalni. Być może tak właśnie powinno być, ale nie jest to dobre dla zysków akcjonariuszy.

Do tego dochodzą rosnące koszty energii, które w wielu przypadkach okazały się paraliżujące.

W rezultacie, stopniowo rozwinęła się premia za złoto, które jest już wydobyte z ziemi i w swojej rafinowanej formie - kruszcu.

Nie zaprzecza to jednak temu, że wielkie fortuny mogą zostać zbite przez ludzi, którzy znajdą odpowiednią kopalnię złota - taką z dużymi złożami, niskimi kosztami produkcji i tolerancyjnym rządem.

Dowiedz się więcej o złotych monetach na https://mennica-krakowska.pl/7-zlote-monety

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać