Sprzątanie wydaje się być procesem łatwym  i bezpiecznym, jednak większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w niektórych stosowanych w domu środkach czystości znajdują się substancje toksyczne, które nie są obojętne dla zdrowia. Z tego względu, ostrożność podczas zwykłych prac porządkowych nie powinna dotyczyć wyłącznie troski o czyszczone powierzchnie, ale także o własne zdrowie. Jakie substancje zawierają środki czystości?

Jak bezpiecznie ich używać?

Kupując środki czystości, zazwyczaj skupiamy się na ich skutecznym działaniu, całkowicie ignorując skład takich preparatów. W rezultacie, nie jesteśmy świadomi zagrożeń, jakie wiążą się z ich nieostrożnym używaniem.

Środki czystości - jakie szkodliwe substancje zawierają?

Substancje czyszczące, aby mogły skutecznie usuwać zabrudzenia, muszą wykazywać agresywne działanie. Niektóre szkodzą nam bardziej, inne mniej, jednak nawet te preparaty, których używamy na co dzień, zawierają w swoim składzie związki potencjalnie niebezpieczne. W tym miejscu należy wskazać na:chlor - może doprowadzić do podrażnienia skóry, oczu i układu oddechowego. Co istotne, szkodliwe działanie nie jest wyłącznie następstwem bezpośredniego kontaktu z substancją. Zaszkodzić mogż same opary, jeżeli ich stężenie w powietrzu osiągnie wysoki poziom;benzen - związek ten jest obecny w niektórych odświeżaczach powietrza. Udowodniono, że może działać rakotwórczo, wywiera też niekorzystny wpływ na wątrobę;wodorotlenek sodu - wykazuje działanie silnie żrące. Z tego względu, jest używany do udrażniania instalacji kanalizacyjnych. Już same opary mogą wywołać poważne oparzenia dróg oddechowych.

To tylko kilka z długiej listy przykładów. Długotrwała ekspozycja na działanie szkodliwych substancji może wywołać ból głowy, nudności i wymioty. W poważniejszych przypadkach, może dojść do uszkodzenia układu oddechowego.

Środki czystości - jak bezpiecznie ich używać?

Nawet sprzątając niewielkie powierzchnie (jak choćby małe mieszkanie), nie należy ignorować kwestii bezpieczeństwa. Używając środków, których szkodliwe opary mogą unosić się w powietrzu, należy otworzyć okno. Wymiana powietrza w pomieszczeniu zapobiegnie poważnym schorzeniom dróg oddechowych.

Podstawową ochroną przed substancjami chemicznymi, są rękawiczki - lateksowe, gumowe lub nitrylowe. Powinny być zakładane przy okazji wszystkich czynności, które wymuszają styczność dłoni z detergentem, zwłaszcza w sytuacji, gdy używamy środków o działaniu żrącym. 

W sytuacji, gdy sprzątana jest większa powierzchnia, należy użyć maski chroniącej przed pyłem. Taki element okazuje się niezwykle przydatny, chroni bowiem przed wdychaniem znacznych ilości kurzu (kurz i roztocza to potencjalne alergeny) i w pewnym stopniu - także przed szkodliwymi oparami mocnych środków czyszczących. 

Nie bez znaczenia jest też kwestia przechowywania chemii do czyszczenia. Powinna ona być umieszczana w zamkniętej szafce, do której nie mają dostępu dzieci. Ważne jest, aby każde opakowanie zawierało środek, na który wskazuje etykieta - nie należy przelewać środków czyszczących do pustej butelki, w której znajdował się inny preparat. Powód jest prosty - w przypadku zatrucia, skład chemiczny substancji jest niezwykle istotną wskazówką dla lekarza. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać