Wiele osób szukających mieszkania rozważa przeprowadzkę.  Wcześniej jednak warto wiedzieć, jak wysokie są ceny w danym regionie. Jak to zrobić?

Jedną z pomocy mogą być statystyki GUS. Urząd co roku i co kwartał wydaje obwieszczenia i raporty. Możemy w nich przeczytać, jak wzrosły ceny mieszkań w porównaniu z poprzednimi latami, czy kwartałami. Dowiemy się także najważniejszego. Które regiony są najtańsze, a które najdroższe.

Gdzie najtaniej?

Wg ostatniego raportu GUS – za rok 2018 – można zauważyć, że ceny mieszkań są stosunkowo wyrównane.  Na tym tle jednak wyróżniają się takie województwa jak:

  • Lubuskie – gdzie są najtańsze mieszkania w całym kraju
  • Podlaskie
  • Warmińsko-Mazurskie
  • Opolskie – gdzie ceny regularnie spadają

Są to województwa, gdzie jest mniej dużych miast i aglomeracji. Duża ilość mniejszych miejscowości określanych często jako prowincja sprawia, że średnia dla całego województwa jest znacznie niższa, niż dla województw.

Warto jednak zwrócić uwagę, że w większości mniejszych miejscowości ceny są porównywalne – niezależnie od tego, w jakim województwie dana miejscowość się znajduje. Wynika to z mniejszej ilości chętnych na kupno takiego mieszkania. Są jednak wyjątki.

Gdzie najdrożej?

Najdroższe województwa to te, gdzie można znaleźć duże miasta – nie tylko wojewódzkie – i aglomeracje. Jeżeli przy dużym mieście znajdują się mniejsze miejscowości, to ceny są wyrównane. Do najdroższych województw należą:

  • Mazowieckie
  • Pomorskie
  • Małopolskie
  • Dolnośląskie

Nietrudno się domyślić, że średnią zawyżają tutaj największe (i tym samym najdroższe) miasta w Polsce – Warszawa, aglomeracja trójmiejska, Kraków oraz Wrocław. Według  GUS w tych miejscach ceny mieszkań – zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym – sukcesywnie rosną z kwartału na kwartał. Ma to miejsce zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Wyższe ceny mogą być także w mniejszych miejscowościach, a nawet wsiach. Skąd to wynika? Jeżeli niewielka miejscowość znajduje się w pobliżu dużego wojewódzkiego miasta, to ceny są wyrównane. Wynika to z zainteresowania kupujących, którzy są gotowi na dojazd do dużego miasta.

Wysokie ceny mogą pojawić się także w małych miejscowościach, które są atrakcyjne z innych względów, np.: turystycznych. W takich miejscowościach, często niewielkich ceny nieruchomości, czy samych  działek dorównują tym w największych miastach Polski.

Jak skutecznie porównać?

GUS może wydawać się całkiem dobrym narzędziem dla osób, które na co dzień zajmują się statystyką. A także tych, które potrzebują Doś ogólnej informacji. Ale czy  Tobie, osobie która właśnie podejmuje jedną z ważniejszych decyzji w życiu, taka statystyka może pomóc? Czy powie dokładnie, ile kosztuje interesujące cię mieszkanie w Gdański, a ile w Opolu. No cóż, nie bardzo.

Dlatego warto zdecydować się na agregat ogłoszeń, dzięki któremu szybko porównasz ceny mieszkań z różnych stron i z różnych regionów. To nie takie trudne. Może pomóc Ci w tym agregat ogłoszeń. Przypomina on zwykły portal ogłoszeniowy, ale zawiera kilka dodatkowych funkcjonalności.

Najważniejszą cechą agregatu Sasiedzki,pl jest to, że możesz tu znaleźć oferty z wielu różnych portali. Widząc wszystkie oferty z danego regionu w jednym miejscu łatwiej porównasz ceny. Zorientujesz się niemal natychmiast, jakie są rzeczywiste ceny interesujących Cię mieszkań, np.: trzypokojowych w Poznaniu lub mieszkań w Skawinie. Dowiesz się też, jak wygląda aktualna sytuacja na rynku mieszkaniowym – statystyki ujmują tylko dane historyczne.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać