Wiele osób szukających mieszkania rozważa przeprowadzkę. Wcześniej jednak warto wiedzieć, jak wysokie są ceny w danym regionie. Jak to zrobić?
Jedną z pomocy mogą być statystyki GUS. Urząd co roku i co kwartał wydaje obwieszczenia i raporty. Możemy w nich przeczytać, jak wzrosły ceny mieszkań w porównaniu z poprzednimi latami, czy kwartałami. Dowiemy się także najważniejszego. Które regiony są najtańsze, a które najdroższe.
Gdzie najtaniej?
Wg ostatniego raportu GUS – za rok 2018 – można zauważyć, że ceny mieszkań są stosunkowo wyrównane. Na tym tle jednak wyróżniają się takie województwa jak:
- Lubuskie – gdzie są najtańsze mieszkania w całym kraju
- Podlaskie
- Warmińsko-Mazurskie
- Opolskie – gdzie ceny regularnie spadają
Są to województwa, gdzie jest mniej dużych miast i aglomeracji. Duża ilość mniejszych miejscowości określanych często jako prowincja sprawia, że średnia dla całego województwa jest znacznie niższa, niż dla województw.
Warto jednak zwrócić uwagę, że w większości mniejszych miejscowości ceny są porównywalne – niezależnie od tego, w jakim województwie dana miejscowość się znajduje. Wynika to z mniejszej ilości chętnych na kupno takiego mieszkania. Są jednak wyjątki.
Gdzie najdrożej?
Najdroższe województwa to te, gdzie można znaleźć duże miasta – nie tylko wojewódzkie – i aglomeracje. Jeżeli przy dużym mieście znajdują się mniejsze miejscowości, to ceny są wyrównane. Do najdroższych województw należą:
- Mazowieckie
- Pomorskie
- Małopolskie
- Dolnośląskie
Nietrudno się domyślić, że średnią zawyżają tutaj największe (i tym samym najdroższe) miasta w Polsce – Warszawa, aglomeracja trójmiejska, Kraków oraz Wrocław. Według GUS w tych miejscach ceny mieszkań – zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym – sukcesywnie rosną z kwartału na kwartał. Ma to miejsce zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.
Wyższe ceny mogą być także w mniejszych miejscowościach, a nawet wsiach. Skąd to wynika? Jeżeli niewielka miejscowość znajduje się w pobliżu dużego wojewódzkiego miasta, to ceny są wyrównane. Wynika to z zainteresowania kupujących, którzy są gotowi na dojazd do dużego miasta.
Wysokie ceny mogą pojawić się także w małych miejscowościach, które są atrakcyjne z innych względów, np.: turystycznych. W takich miejscowościach, często niewielkich ceny nieruchomości, czy samych działek dorównują tym w największych miastach Polski.
Jak skutecznie porównać?
GUS może wydawać się całkiem dobrym narzędziem dla osób, które na co dzień zajmują się statystyką. A także tych, które potrzebują Doś ogólnej informacji. Ale czy Tobie, osobie która właśnie podejmuje jedną z ważniejszych decyzji w życiu, taka statystyka może pomóc? Czy powie dokładnie, ile kosztuje interesujące cię mieszkanie w Gdański, a ile w Opolu. No cóż, nie bardzo.
Dlatego warto zdecydować się na agregat ogłoszeń, dzięki któremu szybko porównasz ceny mieszkań z różnych stron i z różnych regionów. To nie takie trudne. Może pomóc Ci w tym agregat ogłoszeń. Przypomina on zwykły portal ogłoszeniowy, ale zawiera kilka dodatkowych funkcjonalności.
Najważniejszą cechą agregatu Sasiedzki,pl jest to, że możesz tu znaleźć oferty z wielu różnych portali. Widząc wszystkie oferty z danego regionu w jednym miejscu łatwiej porównasz ceny. Zorientujesz się niemal natychmiast, jakie są rzeczywiste ceny interesujących Cię mieszkań, np.: trzypokojowych w Poznaniu lub mieszkań w Skawinie. Dowiesz się też, jak wygląda aktualna sytuacja na rynku mieszkaniowym – statystyki ujmują tylko dane historyczne.
Warto przeczytać
- 29 listopada 2021
Nie ma chyba na świecie osoby, która przynajmniej raz w życiu nie padła ofiarą uporczywych telefonów od pracowników call center dzwoniących na jej prywatny numer. W celu...
Czytaj dalej- 2 kwietnia 2021
Coraz częściej spotykanym obecnie problemem kupujących jest niezgodność otrzymanego towaru z umową. Co zrobić, gdy sprzedawca okazał się nieuczciwym kontrahentem, a...
Czytaj dalej