Profesjonalne przemawianie pozwala prowadzić dostatnie życie kilkunastu tysiącom osób w Stanach Zjednoczonych. W Polsce branża ta jest jeszcze w powijakach. Kryje się w niej jednak ogromny potencjał. Coraz więcej osób, które zajmują się organizowaniem konferencji, coraz więcej właścicieli firm jest zdania, że niezbędne jest zatrudnianie specjalistów z tej właśnie dziedziny.

Zarobki najlepszych profesjonalnych mówców sięgają kilku tysięcy złotych – mowa tutaj o wynagrodzeniu za jedno przemówienie.

Mówca motywacyjny

Główne zalety bycia zawodowym mówcą to: wysokie zarobki, budowanie nowych znajomości, zwiedzanie świata za darmo. Najlepsi mówcy w Polsce, którzy nie maja statusu osób publicznych, za jeden tylko występ otrzymują wynagrodzenie w kwocie kilku tysięcy złotych. Ale liczba takich mówców jest bardzo mała , w skali całego kraju takich osób jest co najwyżej kilkanaście. Dojście do tak wysokiego poziomu wymaga jednak kilku, czasem nawet więcej, lat pracy. Wiele osób może z pewnością przeżyje szok, kiedy dowie się, że za trwające kilkadziesiąt minut przemówienie jego organizator zapłacił kilka tysięcy złotych

Pamiętajmy jednak, że przygotowanie prezentacji jest ciężką pracą. Uczestnik konkursu na najlepsze przemówienie – na jego wygłoszenie ma od pięciu do siedmiu minut czasu - przygotowuje się do niego bardzo długo. Samo napisanie tekstu zajmuje około dwudziestu godzin. Prezentacja jest powtarzana i nagrywana, czasem nawet sto razy. Konieczne jest dokonywanie licznych poprawek. Dobre przygotowanie profesjonalnej prezentacji, na którą mówca otrzyma 60 minut zajmie niemal 300 godzin. Mówcy początkujący bardzo często za swoje prezentacje nie pobierają wynagrodzenia, w ten sposób budują swoją markę.

Profesjonalny mówca

Wystąpienia motywacyjne a rynek pracy

W naszym kraju rynek profesjonalnych mówców dopiero zaczyna się rozwijać. Trudno więc znaleźć mówców, którzy pasują do konkretnej okazji, trudno także o kontakty. Może zabrzmi to dziwnie, ale zdarza się, że nawet duże firmy poszukują mówców w sposób mało profesjonalny sięgając do filmików zamieszczanych na popularnym kanale internetowym. Systematycznie jednak wzrasta liczba osób zainteresowanych zostaniem profesjonalnym mówcą. Przybywa klubów, które uczą słuchaczy, jak przemawiać publicznie.

Szkolenia motywacyjne

Wysoka motywacja w pracy pozwala osiągnąć lepsze efekty i do tego wytwarza wartość dodaną w postaci zacieśnienia więzów w zespole firmowym. Drużyna się integruje. Nie jest już dzisiaj żadną tajemnicą, że sam pieniądz na koniec miesiąca nie wystarcza do zmotywowania ludzi. Im bardziej wartościowy pracownik, tym kwestie uznania i dobrej atmosfery są dla niego ważniejsze od pieniędzy. W przypadku osób najwyżej wykwalifikowanych niezbędne są zindywidualizowane podejścia do wynagradzania i motywacji, które będą też uwzględniały możliwości przedsiębiorstwa. Ważnym elementem systemów motywacyjnych stają się także wyjazdy motywacyjne, które można łączyć ze szkoleniami.

Cel szkolenia motywacyjnego

Wszelkiego rodzaju imprezy i wyjazdy motywacyjne mają przede wszystkim służyć podniesieniu poziomu zadowolenia. Oznacza to przede wszystkim budowanie lepszej atmosfery w pracy wśród pracowników, poprawę ich zdolności do komunikowania się i tworzenie więzi z firmą. Coraz częściej podobne imprezy są organizowane także dla lub z udziałem najważniejszych klientów, by współpraca z firmą im jeszcze bardziej odpowiadała. Celem ostatecznym w przypadku pracownika jest zawsze jego motywacja i nastawienie na realizowanie celów firmy. Co więcej, tego typu spotkania pozwalają także radzić sobie ze słabymi pracownikami, wyzwalają chęć do radzenia sobie z nimi oraz uzdrawiają sytuację w zespole.

Dedykowane szkolenia motywujące

Szkolenia motywacyjne zyskiem dla firmy

Istnieje ryzyko, że wszelkiego rodzaju programy motywacyjne związane ze szkoleniami, imprezami i wyjazdami mogą być tylko kosztowną fanaberią. Tak się dzieje, kiedy system nagród w systemie motywacyjnym nie jest widziany przez pracowników w sposób wystarczająco pozytywny. Pracownik musi chcieć dążyć do otrzymania nagrody i przez to wytwarzać dodatkowe zyski, być zmotywowany. Szkolenia połączone z wyjazdami są właściwie nie do zastąpienia przez żądne inne mechanizmy i powinny być uwzględniane przez działy kadr, a także przez mniejsze firmy.

Nie ma lepszego sposobu na budowanie atmosfery w pracy i tworzenie zespołu z pracujących obok siebie ludzi. Trzeba jedynie mieć na uwadze, że wyjazd sam w sobie nie jest jeszcze szkoleniem integracyjnym i jeśli po prostu zagoni się ludzi w jedno miejsce, może się to skończyć konfliktami, czyli w sposób odwrotny od założonego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać