Obrona pracy dyplomowej to nie tylko zwieńczenie wielu ciężkich lat nauki na studiach, ale przede wszystkim pierwszy krok do podjęcia pracy zawodowej, zgodnej zarówno ze zdobytymi dotychczas kwalifikacjami, jak i predyspozycjami osobowościowymi. Zanim jednak dojdzie do obrony, musimy zmierzyć się z napisaniem pracy i jej oprawą - a wszystko to musi odbywać się zgodnie z wytycznymi nałożonymi przez daną uczelnię wyższą. Na czym dokładnie polega oprawa pracy dyplomowej i o czym warto pamiętać przygotowując jedną z najważniejszych rozpraw w całej naszej edukacji?

Oprawa pracy dyplomowej - jak przygotować się do wydruku?

Zanim zdecydujemy się na określony rodzaj oprawy pracy dyplomowej, w pierwszej kolejności powinniśmy bardzo dokładnie zapoznać się z poszczególnymi wymogami uczelnianymi, zwłaszcza w zakresie wydruku. Każda uczelnia ma bowiem swoje własne wytyczne, które z góry narzuca - niestosowanie się do nich może skutkować odrzuceniem pracy w dziekanacie.

Należy sprawdzić przede wszystkim sposób wydruku (jednostronny lub dwustronny), rodzaj oprawy (inny będzie dla druku jednostronnego i inny dla dwustronnego), liczbę egzemplarzy w danej oprawie, a także rodzaj wydruku pod względem koloru. Niezwykle istotną kwestią jest także odpowiednia edycja tekstu - w grę wchodzą tu przede wszystkim wymiary marginesów, numeracja czy wygląd strony tytułowej. Praca powinna być również zapisana w formacie pdf - tak, aby format dokumentu był podczas wydruku prawidłowy.

Ze względu na to, że każda uczelnia ma swoje własne wytyczne odnośnie oprawy pracy dyplomowej, oferowane są różne rodzaje opraw. Jedną z najbardziej popularnych metod jest oczywiście bindowanie, zaliczane do opraw miękkich. Wyróżnić można kilka rodzajów bindowania, na przykład bindowanie za pomocą grzbietu plastikowego, grzbietu drutowego czy plastikowych zatrzasków. Bindowanie to metoda niezwykle prosta i szybka - luźne kartki scalane są za pomocą bindownicy. Funkcję przedniej i tylnej okładki pełnią zazwyczaj: przednia plastikowa i przezroczysta folia oraz sztywna tektura z tyłu.

Termozgrzewalna, miękka oprawa pracy dyplomowej to metoda bardzo szybka, zajmująca z reguły około 15 minut. Do tego rodzaju oprawy używa się specjalnych okładek z preparatem, który jest podobny do kleju. Poszczególne strony pracy dyplomowej wkłada się do wspomnianych wcześniej okładek, łącząc je ze sobą za pomocą rozpuszczonego preparatu. Miękką oprawę termozgrzewalną zaleca się w przypadku dokumentów posiadających nie więcej niż 200 stron.

Wyróżnić można jeszcze oprawę pracy dyplomowej kanałową miękką lub sztywną. W tym przypadku wykorzystuje się specjalną metalową listwę, która łączona jest z grzbietem okładki poprzez zaciśnięcie za pomocą bindownicy kanałowej. Tego rodzaju oprawa pracy dyplomowej prezentuje się niezwykle elegancko.

Kolejną metodę stanowi oprawa za pomocą listwy wsuwanej - technika ta nie wymaga stosowania specjalnych narzędzi. Kartki wkładane są w środek plastikowej listwy, która zostaje nałożona na przezroczystą okładkę. Listwę taką można wielokrotnie wkładać i zdejmować, co pozwala na szybką i sprawną wymianę zawartości. Jeżeli zależy nam jednak na bardzo trwałej oprawie, możemy zdecydować się na tak zwane gwoździowanie do 80 mm lub na sztywną oprawę introligatorską, która swoim wyglądem przypomina książkę w twardej oprawie, prezentując się przy tym bardzo efektownie.

oprawa pracy dyplomowej

Twarda oprawa pracy dyplomowej

Najbardziej popularną i najczęściej stosowaną metodą jest twarda oprawa pracy dyplomowej. Można ją z powodzeniem stosować do oprawy innych ważnych umów i aktów prawnych, ponieważ zdecydowanie najlepiej zabezpiecza ich zawartość. Twarde oprawy mogą być wykonywane w różnych kolorach, a także w wielu rozmiarach - w zależności od objętości danej pracy dyplomowej oraz gramatury papieru.

Miękka oprawa pracy dyplomowej

Miękka oprawa pracy dyplomowej również wykorzystywana jest bardzo chętnie - zdecydowanie częściej jednak w przypadku różnego rodzaju raportów, audytów czy prac zaliczeniowych na studiach. Miękka oprawa zaciskowa wyposażona jest w twardy grzbiet, który spina kartki, a także w miękką i przezroczystą okładkę z przodu i tekturową z tyłu.

Ile trwa oprawa pracy dyplomowej?

To, ile trwa oprawa pracy dyplomowej, w głównej mierze zależy od tego, na jaki rodzaj oprawy ostatecznie się zdecydujemy. W większości przypadków jednak, oprawa pracy dyplomowej realizowana jest na miejscu - w przypadku termozgrzewalnej, miękkiej oprawy dyplomowej, jest to zazwyczaj kwestia 15 minut.

Oprawa pracy dyplomowej - cena

Cena oprawy pracy dyplomowej zależy przede wszystkim od wypełnienia stron kolorem, dlatego usługa ta wyceniana jest na podstawie przesłanego lub zaprezentowanego w danym punkcie dokumentu. Z reguły jednak kwota ta zamyka się w przedziale 50-100 zł. Sprawdź ceny opraw prac dyplomowych: Ile kosztuje oprawa pracy dyplomowej?

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać