Może się wydawać, że wybór podnóżka biurowego nie powinien być problematyczny. Mamy przecież do czynienia z produktem o nieskomplikowanej budowie, trudno przy tym wyobrazić sobie, aby posiadał on dodatkowe funkcje, na które należałoby zwracać uwagę. Okazuje się jednak, że nie każdy podnóżek jest rozwiązaniem na lata. Co przy tym jeszcze bardziej zaskakujące, nie każdy ma jednakowo korzystny wpływ na zdrowie osoby decydującej się na jego zakup. Na co zatem uważać chcąc dokonać udanego zakupu?

Po pierwsze – jakość

Bez względu na to, jakim budżetem dysponujemy, nie wolno nam zapominać o tym, że podnóżek powinien być rozwiązaniem wysokiej jakości. Niestety, jeśli sami nie mamy doświadczenia w produkcji mebli biurowych, zwykle nie jesteśmy w stanie ocenić tego już na pierwszy rzut oka. Jeśli więc nie uśmiecha się nam wymiana podnóżka po kilku tygodniach użytkowania, w pierwszej kolejności powinniśmy zainteresować się tym, czy sam producent daje gwarancję jego niezawodności. Jeśli nie przewiduje takiego rozwiązania, może to świadczyć o tym, że sam nie ma zbyt dużego zaufania do produktów opuszczających jego fabrykę. Być może powinniśmy wziąć to sobie do serca.

Nie chcąc ryzykować zakupu podnóżka niskiej klasy, zastanówmy się również nad tym, gdzie planujemy jego dokonanie. W wielu sklepach stacjonarnych i internetowych sprzedawca bierze na siebie odpowiedzialność za zadowolenie klienta. Nie brakuje jednak również punktów sprzedaży znanych z tego, że każda reklamacja jest w nich prawdziwą batalią. Nie chcąc niepotrzebnie wydawać pieniędzy, lepiej je omijać.

Po drugie – zgodność z przepisami

Choć podnóżek nie imponuje swoją wielkością, Kodeks Pracy poświęca mu nieco uwagi. Istnieją pewne wytyczne, jakich pracodawca musi przestrzegać nie chcąc łamać przepisów BHP i odnoszą się one również do podnóżków. Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście regulacja kąta nachylenia podnóżka. Przepisy mówią o tym, że musi on wynosić co najmniej 15 stopni, choć regulacja ta może być także większa. Pozwala to na dostosowanie położenia stóp do naszych rzeczywistych potrzeb, a tym samym podnosi tak bezpieczeństwo, jak i komfort użytkowania. Przepisy BHP wskazują także na konieczność posiadania przez podstawę podnóżka powierzchni antypoślizgowej. Jest ona niezbędna, jeśli nie chcemy, aby stopy zsuwały się nam z podnóżka. Sam mebel nie powinien też, wbrew naszej woli, przesuwać się po podłodze.

Po trzecie – wygoda

Kupując podnóżek pamiętajmy, że celem tego zakupu ma być, przede wszystkim, poprawienie odczuwanego przez nas komfortu. Jeśli więc nie chcemy, aby był on kolejnym, niepotrzebnym gadżetem, zwracajmy uwagę zarówno na możliwość regulowania kąta jego nachylenia, jak i na to, czy jego powierzchnia jest antypoślizgowa. Komfort użytkowania podnoszą także gumowe nóżki, mile widziana jest też trwała konstrukcja. Choć nie będziemy na nim stawać, podnóżek powinien sprawiać wrażenie rozwiązania odpornego na uszkodzenia. Od niedawna w sprzedaży mamy do czynienia z podnóżkami wyposażonymi czy to w powierzchnię masującą, czy to w specjalne rolki, które mają realizować ten cel. Dzięki temu możemy pozwolić stopom na wypoczynek odbywający się w jeszcze bardziej komfortowych warunkach. Jeśli chcemy korzystać z podnóżka długo i efektywnie, pomocne może okazać się również sprawdzenie, czy odpowiadają nam wymiaru charakterystycznej dla niego podstawy pod stopy. Przyjmuje się, że jej szerokość powinna wynosić przynajmniej 410 milimetrów, podczas gdy długość nie powinna być mniejsza niż 290 milimetrów.

Sprawdź ofertę podnóżków biurowych na Alibiuro.pl.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać