Polskie miasta są bardzo cenione za granicą. Najpopularniejszym z nich jest Kraków, który zajął pierwsze miejsce w rankingu najtańszych miast na weekendowy odpoczynek. Na podium znalazły się także Wilno i Ryga, a czwartą pozycję zajęła Warszawa.

Ranking City Costs Barometer, publikowany przez internetową stronę brytyjskiego The Telegraph obejmuje 36 najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast w całej Europie.

W ocenie wzięto pod uwagę 12 różnych kryteriów takich jak ceny biletów komunikacji miejskiej, bilety do muzeów, ceny w restauracjach, ceny noclegów w hotelu. Nie wzięto pod uwagę cen biletów lotniczych, jednak te do polskich miast również nie są drogie.

Kraków liderem

Kraków, w dziesiątej edycji rankingu, zaliczył awans o 4 miejsca w stosunku do poprzedniego rankingu z 2017 roku, wyprzedzając ubiegłorocznego zwycięzcę - Wilno. Najważniejszymi atrakcjami, które czekają na turystów w stolicy Małopolski są:

  • największy średniowieczny rynek w Europie.
  • Zamek Królewski na Wawelu, gdzie prezentowane są najcenniejsze polskie dzieła sztuki.
  • bliskość muzeum Aushwitz-Birkenau

Koszty weekendowego pobytu dla dwóch osób w Krakowie szacowane są na ok. 165 funtów co w przeliczeniu daje 794zł.

W stolicy Polski - Warszawie koszty pobytu dla dwóch osób zostały oszacowane na ponad 180 funtów, czyli około 870zł.

W pierwszej dziesiątce rankingu znajdują się głównie miasta Europy Wschodniej i Środkowej. Wyjątkiem są tylko Ateny, Lizbona i Lille.

Wycieczka do Moskwy

Jednym z największych awansów może poszczycić się stolica Rosji - Moskwa. Odnotowała ona awans o 10 pozycji - z miejsca 16 na 6. Weekend w rosyjskiej stolicy kosztuje około 200funtów czyli równowartość około 962zł.

Najdroższym miastem do weekendowego wypadu okazała się stolica Holandii - Amsterdam. Odpoczynek tam kosztuje ok. 535 funtów, czyli ponad 2,5 tys. zł.

Andrew Brown z Post Office, które opracowało zestawienie, stwierdził że z punktu widzenia Brytyjczyka najważniejszym okazał się fakt, że funt umocnił się w stosunku do kilku europejskich walut, dzięki czemu weekendy w miastach takich jak np. stolica Szwecji - Sztokholm, czy stolica Islandii - Rejkiawik są tańsze niż rok temu.

Nadmienił także, że turyści, którzy szukają okazji powinni przede wszystkim zwrócić uwagę na miasta Europy Wschodniej, głównie Polskę oraz kraje nadbałtyckie.

Najtańsze zakwaterowanie można odnaleźć w Rydze. Dwie noce w hotelu kosztują tam zaledwie 62 funty (ok. 300zł. dla dwóch osób), a najtańsze posiłki (w zestawach z winem) dla dwóch osób w Atenach to wydatek rzędu 37 funtów. W Warszawie koszt takiego posiłku to ok. 42,5 funtów, czyli około 200zł.

Najtańsze muzea i galerie znajdują się w polskich miastach, oraz w Wilnie. Wydatki na kulturę będą za to największe w Amsterdamie i Rzymie.

O niskich cenach w miastach Europy Wschodniej i Środkowej decyduje fakt, że są to tereny dopiero rozwijające się, niedawno włączone w szeregi krajów Unii Europejskiej. Możemy spodziewać się jednak, że w miarę upływu czasu, różnica cen pomiędzy miastami tej części Europy, a resztą będzie stopniowo zanikać.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać