Przedsiębiorcy mogą wybierać różne formy swojego biznesu, czyli jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę jawną, spółkę akcyjną i inne. Najczęściej przedsiębiorcy decydują się na jednoosobową działalność lub spółki z o.o.

Najczęściej pojawiające się problemy przy zakładaniu spółek

Zakładanie spółek to proces składający się z kilku etapów, dlatego dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy specjalistów, na przykład prawników, którzy wiedzą, w jaki sposób założyć firmę szybko i bezproblemowo. Podstawą założenia spółki jest stworzenie i podpisanie umowy, która zawiera dane dotyczące nazwy firmy, przedmiotu działalności, wysokość kapitału zakładowego. Wśród najczęściej pojawiających się problemów w trakcie zakładania spółki, wymienia się:

  • niedopełnienie terminów lub formalności,
  • brak wszystkich załączników i dokumentów,
  • brak uiszczonych sądowych opłat,
  • brak adresu firmy,
  • problem związany z tym, że członek spółki jest notowany w Krajowym Rejestrze Karnym,
  • błędy w danych członków spółki

Obecnie spółkę zarejestrować można przez Internet, jednak warto pamiętać o tym, że i tak konieczne jest bardzo dokładne sprawdzenie wszystkich dokumentów.

Jak założyć spółkę w sposób bezproblemowy?

Przede wszystkim, każdy przedsiębiorca powinien sprawdzić kompletność swoich dokumentów. Bardzo ważne jest przestrzeganie terminów i dopełnienie wszelkich formalności. Każdy z członków spółki powinien zwrócić się do Krajowego Rejestru Długów z wnioskiem o udzielenie informacji, czy nie jest notowany. Warto także sprawdzić, czy nazwa spółki nie jest zajęta przez inną firmę. W tym celu można wejść na stronę bazy KRS lub na stronę CEIDG i poszukać konkretnej nazwy. Przedsiębiorcy powinni bardzo dokładnie i rzetelnie sprawdzić wszystkie dane w umowie i w formularzach, tj. nazwę spółki, adres siedziby, własne dane, istnienie kapitału zakładowego. Od razu przedsiębiorcy muszą zwrócić się do Urzędu Skarbowego, aby uzyskać numer NIP i REGON, które są konieczne do funkcjonowania działalności. Ponadto, od razu należy założyć firmowe konto bankowe. Warto wziąć pod uwagę takie konta, które nie wymagają dwuosobowej reprezentacji, ponieważ wtedy obu członków spółki musi pojechać do banku załatwić konkretną sprawę. Założenie spółki w bezproblemowy i szybki sposób jest możliwe dzięki skorzystaniu z profesjonalnych firm, specjalizujących się w takich sprawach. Prawnik z firmy nie tylko przygotuje umowę spółki, ale także pomoże w załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności. Warto także pamiętać o tym, że spółki wymagają prowadzenia księgowości, dlatego należy skontaktować się z biurem rachunkowym lub też poszukać specjalisty do spraw księgowości. Zakładając spółkę, należy więc bardzo dobrze się przygotować, zastanowić nad wszystkimi formalnościami i terminami, przygotować konieczne dokumenty, a także przeanalizować zalety i wady takiego rozwiązania.

 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać