W związku z ogromnym zainteresowaniem dotacjami unijnymi na rynku pojawiło się wiele firm doradczych oferujących odpłatną pomoc w pozyskiwaniu środków. Czy rzeczywiście warto z nich korzystać?

Zanim odpowiesz sobie na to pytanie, powinieneś najpierw ustalić, jakiego rodzaju dotacje mogą Cię interesować i jakiej pomocy będziesz potrzebował.

Najlepszym i najbardziej wiarygodnym źródłem informacji jest Internet. Internet jest pełen porad i wskazówek, ale nie zawsze są one wiarygodne. Dlatego, jeśli nie masz "pojęcia" o dotacjach unijnych, warto zacząć od podstawowej strony rządowej: funduszeeuropejskie.gov.pl.

Znajduje się tam wyszukiwarka, która pomoże Ci znaleźć odpowiedni program. Odpowiadając na kilka pytań dotyczących Twojego pomysłu, miejsca jego realizacji oraz dziedziny, łatwiej będzie Ci określić, z którego programu masz największe szanse na unijną pomoc.

Warto odwiedzić Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

Jeśli pomoc online okaże się niewystarczająca, zawsze możesz skorzystać z porady specjalisty. W tym celu musisz zadzwonić lub udać się do Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich (lista takich punktów znajduje się na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl).

Wykwalifikowany pracownik zajmujący się dotacjami unijnymi może udzielić Ci porady na temat możliwych źródeł finansowania. Pamiętaj, że najskuteczniejszym punktem informacyjnym jest ten, który znajduje się najbliżej miejsca realizacji Twojego projektu. Pracownicy ci są zazwyczaj dobrze zorientowani w lokalnym rynku i mogą udzielić Ci wszystkich istotnych szczegółów.

Jeśli interesuje Cię konkretna dotacja, pracownicy punktu informacyjnego pokażą Ci odpowiednie formularze wniosków dla wnioskodawców i udzielą wskazówek, jak je wypełnić.

Do przygotowania większości wniosków wykorzystywane są generatory wniosków. Specjalne programy mogą być używane do weryfikacji poprawności wniosków. Nie należy polegać wyłącznie na takiej weryfikacji. W następnej części przedstawione zostaną przykłady typowych błędów popełnianych w procesie składania wniosku.

Pisanie projektów Unijnych - dowiedz się więcej na stronie https://ulicafinansowa.pl/

Pisanie projektów Unijnych

Błędy te łatwo popełnić podczas wypełniania wniosku

Podczas oceny formalnej wniosek musi być sprawdzony pod kątem poprawności, kompletności wszystkich pól, załączników i innych istotnych informacji. Ocena ta musi zostać zaliczona, zanim wniosek będzie mógł być poddany ocenie merytorycznej. Podczas tej oceny otrzymuje on ostateczną punktację. Podejmowana jest decyzja o przyznaniu dofinansowania.

Podczas oceny formalnej wniosku można łatwo zidentyfikować najczęstsze błędy. Należą do nich:

  • Niewypełnienie wszystkich pól wymaganych przez wniosek
  • Brak podpisów w wyznaczonych miejscach wniosku
  • Podpisanie wniosku przez osoby nieuprawnione
  • Brak lub nieprawidłowe wypełnienie załączników
  • Niezgodność danych liczbowych we wniosku z danymi w biznesplanie
  • Błędne zakwalifikowanie wydatku do kosztów kwalifikowanych

Jeśli wniosek jest składany elektronicznie (w generatorze wniosków), ważne jest, aby nie ignorować zmian w "sumie kontrolnej". Należy pamiętać, że każda zmiana w dokumencie elektronicznym powoduje zmianę "sumy kontrolnej", dlatego należy drukować cały wniosek tylko w ostatecznej formie. Sumy kontrolne" wniosku elektronicznego i papierowego powinny się zgadzać.

Na stronach internetowych instytucji przyznających dotacje znajdują się szczegółowe instrukcje dotyczące składania wniosku. Przed złożeniem dokumentów upewnij się, że dokładnie przeczytałeś instrukcję. Dzięki temu Twoje szanse na sukces nie zostaną przekreślone.

Co jeśli nie dasz sobie rady?

To jest czas, aby rozważyć skorzystanie z płatnej pomocy zewnętrznej. Płatny konsultant może pomóc Ci wyjaśnić wszelkie wątpliwości, jakie możesz mieć co do informacji, które już zebrałeś. Po pierwsze, wynajmując firmę konsultingową zaoszczędzisz czas na walkę z biurokracją. Nakład pracy potrzebny do realizacji projektu jest proporcjonalny do jego nakładów. Oznacza to, że w przypadku mniejszych projektów koszty będą zaporowe. Jednak koszt, który zapłacisz firmie konsultingowej, będzie stanowił znaczną część inwestycji. Czasami lepiej jest nie ryzykować i zatrudnić specjalistę do wykonania zadania.

Taka pomoc może być potrzebna już w momencie składania wniosku. Konsultant powinien zweryfikować informacje i sprawdzić aspekty finansowo-księgowe naszego pomysłu.

Jak wybrać dobrego doradcę dla swojego biznesu?

Obecnie, w związku z rosnącą popularnością dotacji unijnych, przybywa konsultantów i firm doradczych oferujących swoje usługi. Czym się kierować przy ich wyborze? Na stronach internetowych można znaleźć informacje i referencje o firmach, które otrzymały dotacje. Warto sprawdzić opinie w sieci.

Pamiętaj, że dobry doradca powinien umieć komunikować się z Tobą w sposób jasny i zrozumiały, jest przystępny i rzeczowy. Przeprowadzi Cię przez labirynty zagmatwanych przepisów. Aby wniosek nie został odrzucony z powodu braków formalnych, powinien dokładnie powiedzieć Ci, jak go wypełnić. Również część opisowa powinna otrzymać najwyższą możliwą ocenę.

Wniosek to dopiero początek Twojej podróży w świat dotacji unijnych. Konsultant może Ci towarzyszyć także na etapie realizacji i rozliczania projektu.

Musisz pamiętać, że dobry konsultant nie zwalnia Cię z odpowiedzialności za przeczytanie dokumentacji aplikacyjnej. To Ty jesteś odpowiedzialny za wykonanie i realizację projektu, niezależnie od tego, jakie porady otrzymasz od konsultanta.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać