Nie ma chyba na świecie osoby, która przynajmniej raz w życiu nie padła ofiarą uporczywych telefonów od pracowników call center dzwoniących na jej prywatny numer. W celu przekonania potencjalnych klientów do jakiegoś produktu lub wykorzystania ich naiwności, telefony mogą przychodzić o każdej porze nocy. Nie odbieraj telefonu, jeśli dzwoni nieznany numer. Oszuści mogą naliczyć Ci 12 złotych za minutę połączenia. Co zrobić, gdy połączenia z nieznanych numerów powtarzają się każdego dnia? Gdzie szukać pomocy?

Masz prawo zadać pytanie pracownikowi call center, jeśli ciągle do Ciebie dzwoni. Po pierwsze, skąd ma Twój numer. Jeśli odmówi Ci udzielenia tej informacji, możesz zgłosić sprawę do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Warto zwrócić uwagę na nazwę firmy. Im bardziej precyzyjna informacja, tym lepiej. Poproś pracownika call center o ponowne przedstawienie się, jeśli nie wiesz lub nie możesz sobie przypomnieć. Natomiast jeśli masz numer telefonu to sprawdź czyj to numer.

Karty lojalnościowe w aptece vs. natarczywi telemarketerzy

Właściwie dobrze jest nie obrażać ankietera czy telemarketera. To nie ich wina, że Twój numer telefonu znajduje się w ich systemie. Odpowiedzialność za to ponoszą osoby, które nielegalnie pozyskały Twój kontakt. Hakerzy od czasu do czasu włamują się na strony internetowe instytucji finansowych i telekomunikacyjnych. Wykradają z nich dane, a następnie handlują nimi lub publikują informacje w Internecie. Banki i firmy telekomunikacyjne mają nieuczciwych pracowników, którzy wykradają z nich dane, a następnie handlują nimi w Internecie. Czasami zapominamy o tym, że zapisując się na kartę stałego klienta w drogerii, wyrażamy zgodę na przetwarzanie i przekazywanie naszych danych osobowych podmiotom współpracującym z właścicielem drogerii. Ważne jest, aby dokładnie czytać wszystkie dokumenty, które są podpisywane, gdy zakładamy karty lojalnościowe. Wiele z nich nie przynosi żadnych korzyści i nie rekompensuje niedogodności spowodowanych dzwoniącymi do nas dziwnymi numerami.

Warto poświęcić czas na czytanie umów, które podpisujemy

Jeśli jednak przy podpisywaniu umowy na abonament telefoniczny nie wyrazimy zgody na przekazywanie naszych danych innym podmiotom przez firmę x, to nie może ona tego robić. Prawo w obecnym kształcie zakłada, że zgoda musi być zawsze wyraźna i jednoznaczna. Nie ma domniemania, że zgoda istnieje. Zakłada to, że jeśli mam numer telefonu firmy x, to firma y może go ode mnie uzyskać i składać nam oferty nie do odrzucenia. Ważne jest, aby uważnie czytać zgody i umowy, które podpisujesz.

Otrzymanie zgody na przetwarzanie danych osobowych

W każdej chwili możesz wycofać zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. Jeśli akwizytor zadzwoni do Ciebie ponownie, poproś go o usunięcie Twojego numeru z listy kontaktów. Możesz również powołać się na obowiązujące przepisy prawa, które umożliwiają cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Dostęp do swoich danych jest bardzo ważny. Jeśli call center nie potrafi powiedzieć, w jaki sposób zostały one pozyskane, prawdopodobnie nie udzieli Ci dostępu. Nie dzwoń do natarczywych telemarketerów pod specjalne numery. To może być pułapka, w którą możesz wpaść. Niektórzy ludzie znaleźli swoje własne sposoby, aby uczynić biznes opłacalnym. Ludzie, którzy są nękani przez rozmowy telefoniczne, chcą być wolni od strachu. Nic więc dziwnego, że wolą zadzwonić pod numer, pod którym można cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Połączenie może być kosztowne, a infolinia często jest zajęta, więc trzeba będzie poczekać.

Więcej ciekawostek technologicznych znajdziesz na https://spokeo.pl/tech

smartfon

Nie ma zgody na nagrywanie rozmowy

Jeśli bank oferuje Ci kredyt, którym nie jesteś zainteresowany, możesz powiedzieć bankowi wprost, że nie chcesz być nagrywany. Pracownik banku powinien się rozłączyć, ponieważ wszystkie rozmowy kredytowe i zmiany w umowach są nagrywane. Nie ma większych problemów z nagrywaniem Twojej prywatności i nie byciem nagrywanym.

Nieznany numer dzwoni i cisza

To kolejny sposób na zarabianie pieniędzy. Myślimy o naszych bliskich, którzy ucierpieli w wypadku samochodowym, gdy widzimy nieznany numer. Oddzwaniamy i w efekcie wydajemy sporo pieniędzy. Tego typu połączenia są wykonywane przez programy komputerowe, które są ustawiane automatycznie. Możemy odrzucić dany numer, jeśli nas zaniepokoi. Działa to tylko wtedy, gdy dzwoniący ma pocztę głosową.

Nękanie przez nieznane osoby

Zdarzają się przypadki uporczywego nękania przez nieznane osoby. Mogą one dzwonić do nas w nocy kilka razy dziennie. Takie działanie może być uznane za stalking i powinno być zgłoszone na policję. Niestety, funkcjonariusze często ignorują takie zgłoszenia. Można jednak odwołać się do ich przełożonych. Komendant policji otrzyma skargę i nie może jej zignorować. Ma on obowiązek zbadać jej zasadność.

Blokowanie niechcianych numerów

Można również zablokować numer kontaktując się z operatorem, ale prawdopodobnie odmówi on pomocy. W niektórych telefonach możliwe jest dodanie natrętnych numerów do czarnych list. Nie można się z nimi skontaktować, dopóki nie zostaną odblokowane. Niestety, nie wszystkie telefony posiadają tę funkcję.

Zmiana numeru jest ostatecznością

Możesz zmienić swój numer w skrajnych przypadkach, jeśli ktoś obrał Cię za cel. Telefony prywatne nie są możliwe do zmiany, ale jest to możliwe. Służbowe telefony komórkowe mogą przysporzyć wielu problemów. Nasz stary numer jest znany klientom. Możemy jednak poinformować ich o zmianie wysyłając wizytówkę na ich numery.

Więcej przeczytasz na https://spokeo.pl/

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać