Peter Drucker, amerykański ekonomista mawiał: za każdym razem gdy widzisz biznes, który odnosi sukcesy, oznacza to, że ktoś kiedyś podjął naprawdę odważną decyzję. Wielu przedsiębiorców przed podjęciem takiej decyzji, powstrzymuje jednak brak pieniędzy. Jednak obecnie jest wiele możliwości, na uzyskanie dofinansowania w tej kwestii.

Dotacje z urzędu pracy

Małe firmy najczęściej są finansowane z powiatowych urzędów pracy. Dotacje te są jednorazowe i bezzwrotne. By móc uzyskać pieniądze na rozpoczęcie działalności trzeba mieć status osoby bezrobotnej, nie można studiować dziennie i w ciągu ostatnich 5 lat mieć przyznanego dofinansowania z Funduszu pracy lub też innych funduszy publicznych.

Później składa się wniosek, podaje wnioskowaną kwotę, kod PKD i rodzaj przyszłej działalności. Trzeba też udostępnić kalkulację kosztów, źródła ich ogólnego finansowania, harmonogram wydatków itp. Należy również podać proponowaną przez siebie formę zabezpieczenia w sytuacji zwrotu pieniędzy, pokazać jakie działania się podjęło na rzecz inwestycji i przedstawić oświadczenie, że nie prowadziło się działalności gospodarczej przez ostatni rok.

Na rozpatrzenie wniosku jest 30 dni. Jeśli pieniądze zostaną przyznane, taką działalność trzeba prowadzić minimum rok.

Pożyczka na start

Można wnioskować też o pożyczkę z Funduszu Pracy, pokrywającą nawet do 100% kosztów rozpoczęcia działalności. Później ma się na jej spłatę 7 lat. Starać się o nią mogą bezrobotni, absolwenci szkół, będący już 4 lata po jej skończeniu oraz studenci na ostatnim roku. By uzyskać pożyczkę, konieczne jest złożenie wniosku. Musi on zawierać między innymi kosztorys działalności, zabezpieczenie finansowe itp. Taką pożyczkę można zawiesić na 12 miesięcy i w tym czasie jej nie spłacać.

Dotacje unijne

W tym wypadku można wnioskować o mikropożyczkę lub dotację. Dotacji nie trzeba zwracać i może ona wynosić maksymalnie 40 tysięcy. Mikropożyczka jest zwrotna, można ją zawiesić na 12 miesięcy i maksymalnie wynosi 50 tysięcy.

Skorzystać można także ze wsparcia pomostowego, wypłacanego przez pół roku. Taka stała kwota pomaga chociażby opłacać czynsz.

By uzyskać, którąś z form pomocy trzeba wziąć udział w rekrutacji, składając wniosek a następnie udając się na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli przejdzie się pomyślnie oba etapy, wówczas otrzymuje się pieniądze.

Wzięcie kredytu w banku

Kredytów tego rodzaju jest wiele. Formalności jest natomiast mniej niż w poprzednich wypadkach. Należy złożyć po prostu wniosek, wykazać swoją zdolność kredytową i nakreślić, na co zamierza się przeznaczyć środki. Kredyt zazwyczaj można wziąć na około 60 miesięcy. Zazwyczaj nie trzeba również prowadzić swojej firmy przez określony czas. Minusem jest jednak to, że takim kredytom towarzyszy wysokie oprocentowanie.

Crowdfunding

W takiej sytuacji firma jest finansowana przez dużą ilość wpłat jednorazowych, których dokonują internauci. Należy jednak przedstawić dobry pomysł na plan i koniecznie trzeba zebrać pełną kwotę finansowania, inaczej wszystko wraca do darczyńców.

Darczyńcy w formie podziękowania mogą liczyć na jakieś gadżety itp. Przedsiębiorca nie rozdaje jednak udziałów.

Mając dobry pomysł na biznes, ale tym samym nie mając środków, można skorzystać także ze wsparcia jakie oferują inkubatory biznesu. Przekazują oni nawet kwotę do 200 000 tysięcy euro jednak w zamian za to trzeba stworzyć spółkę i zaoferować jakieś udziały. Mogą zaoferować jakiś niskooprocentowany kredyt lub udzielić go samodzielnie. Można z ich strony liczyć również na obsługę biurową, administracyjną czy też księgową. Możliwe jest również uzyskanie doradztwa podatkowo-prawnego.

Pomysł zgłasza się poprzez formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronie internetowej. Każda osoba może zgłosić swój pomysł jednak trzeba mieć świadomość tego, że oferta inkubatorów przedsiębiorczości jest kierowana przede wszystkim do technologicznych startupów. By móc realnie liczyć na wsparcie trzeba przede wszystkim mieć dobry biznesplan. Takie finansowanie uzyskują głównie pomysły, które mają już od początku przewagę nad konkurencją i wyróżniają się globalnym potencjałem.

W Polsce działają Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości AIP, które wsparły powstawanie PhotoBlog.pl, Chomikuj.pl  czy Glov.

Obecnie każdy przedsiębiorca borykający się z problemem braków funduszy, może liczyć na różnorodne formy dofinansowania. Jest ich tak wiele, że każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Poczynając od wsparcia z urzędu pracy, kończąc na kredytach bankowych. Bardzo dobrym pomysłem na start, jest również crowdfunding. To minimum formalności, dobry plan i chęć wsparcia ze strony internautów. Niektóre dofinansowania jest łatwiej uzyskać, inne wiążą się ze żmudnymi formalnościami i długim czasem oczekiwania. Ich zaletą natomiast bywa możliwość otrzymania bezzwrotnej pożyczki. Jednak każdy z tych sposobów warto ewentualnie wypróbować. Może się bowiem okazać, że któryś z nich umożliwi nam rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

Dowiedz się więcej o dotacjach dla firm na https://www.a1europe.pl/dotacje-dla-firm/b_ktfh

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać