W dzisiejszych czasach założenie i utrzymanie przedsiębiorstwa nie jest tak trudne, jak było jeszcze kilkanaście lat temu. Wszelkiego rodzaju urzędy i podmioty sprawujące władzę ustawodawczą wychodzą naprzeciw potrzebom młodych przedsiębiorców znajdując nowoczesne rozwiązania nowoczesnych problemów. Jednym z takich rozwiązań jest spółka z o.o., która wydaje się być świetną alternatywą dla wszystkich młodych przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem. Zanim jednak zdecydujemy się na założenie spółki z o.o. warto dowiedzieć się, czym ona jest.

Spółka z .o.o to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Oznacza to, że Ty i Twój wspólnik jesteście osobami fizycznymi odpowiedzialnymi za zarządzanie firmą, natomiast wasze przedsiębiorstwo jest osobą prawną, czyli zupełnie odrębnym podmiotem funkcjonującym na własnych zasadach. Dzięki takiemu rozwiązaniu Twoje prywatne finanse są bezpieczne i nie musisz martwić się o swój majątek w przypadku upadku firmy. Dodatkowo, kiedy okaże się, że prowadzenie firmy nie jest dla Ciebie, bez problemu możesz zakończyć działanie spółki i sprzedać ją następnemu właścicielowi, jednocześnie zyskując pewną kwotę na sprzedaży.

Warto pamiętać o tym, że spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są opodatkowane podwójnie. Oznacza to, że Ty i Twój wspólnik rozliczacie się z podatku PIT, natomiast wasze przedsiębiorstwo, jako osoba prawna, rozlicza się z podatku CIT, którym możesz podzielić się ze wspólnikiem. Istnieje jednak możliwość założenia jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W takim przypadku Ty, jako jedyny wspólnik i jednocześnie właściciel, musisz samodzielnie dokonywać wszystkich opłat. Dodatkowo w przypadku jednoosobowej spółki z o.o. będziesz zobowiązany do płacenia składek ZUS, czego nie muszą robić wspólnicy tradycyjnych spółek. Jeśli już posiadasz swój biznes, jednak obawiasz się o jego przyszłość finansową warto, abyś rozważył przekształcenie go w spółkę. Takie rozwiązanie umożliwi Ci uniknięcie wielu nieprzyjemności finansowych.

 

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać